Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania wybraną przez Prezydenta Polski był "Kordian" Juliusza Słowackiego. Dramat trudny, ale poruszający niezwykle ważne treści.  Zdecydowaliśmy, że będziemy czytać "Kordiana" w innej niż dotychczas formie.  Przez cały tydzień poprzedzający dzień Narodowego Czytania (7 września) trwały w wolińskiej bibliotece nagrania. Rejestrowaliśmy tekst "Kordiana" w interpretacji zaproszonych Gości. Można nas było spotkać również na ulicach Wolina, gdzie nagrywaliśmy kadry do filmu uzupełniającego tekst.

Montaż trwał kolejny tydzień, ale myślimy, że wybaczycie nam ten czas, ponieważ efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Jesteśmy pewni, że i Wy będziecie tego samego zdania.
Dziękujemy wszystkim Czytającym i Statystującym! Czytali: Burmistrz Wolina Ewa Grzybowska, zastępca Burmistrza Wolina Ewa Deląg, radne Wolina Karolina Cackowska i Elżbieta Mikołajczyk, ks. Leszek Konieczny, ks. Marcin Miczkuła, sekretarz Gmina Wolin Jarosław Niewinczany, Anna Potocka, Agnieszka Bieszczad, Paulina Socka, Karolina Czech, Marta Kalisiak, Kornelia Cackowska, Anna Kluczek, Jarosław Mikołajczyk, Rafał Kajzler, Filip Dziemidowicz, Damian Kroczak, Andrzej Kłosowski oraz Zbigniew Judkiewicz. Czytali również pracownicy biblioteki: Pani Dyrektor Agnieszka Peplińska-Kot, Helena Wilkowska i Katarzyna Muranko.

Podziękowania kierujemy szczególnie w stronę Pani Pauliny Sockiej, która w niezwykle poruszający sposób zaśpiewała specjalnie z myślą o Narodowym Czytaniu piosenkę Sanah pt. "Hymn", do słów Słowackiego.
Niewiele moglibyśmy zrobić gdyby nie pomoc Damiana Kroczaka, właściciela Pstryk Studio Filmowo Fotograficzne, który wspomógł nas swoim sprzętem, asystując przy nagraniu Czytających, wędrując po Wolinie w poszukiwaniu niezapomnianych kadrów, doradzając przy montażu i użyczając skomponowane przez siebie utwory muzyczne. Podkład do utworu "Hymn" pochodzi z serwisu midi24.pl
Ogromne podziękowania należą się również naszej Magdalenie Stróżek, bez której to wszystko by się nie wydarzyło.

Zapraszamy więc do oglądnięcia filmu, szczególnie w lepszej jakości na platformie YouTube pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=3TFqNAl1aGk...
Rozpoznajecie zakamarki naszego pięknego Wolina? Przemierzyliśmy go wzdłuż i wszerz, dniem i nocą żeby ukazać jego piękno. Ciekawi jesteśmy, które miejsca rozpoznacie! Napiszcie o tym w komentarzu!